| Image |  |
| Series | DF14 | DF14 | DF14 | DF14 | DF14 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| ConnectorType | Header | Header | Header | Header | Header |
| ContactType | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin |
| Pitch-Mating | 0.049 (1.25mm) | 0.049 (1.25mm) | 0.049 (1.25mm) | 0.049 (1.25mm) | 0.049 (1.25mm) |
| NumberofPositions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| NumberofRows | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| RowSpacing-Mating | - | - | - | - | - |
| NumberofPositionsLoaded | All | All | All | All | All |
| Termination | Solder | Solder | Solder | Solder | Solder |
| FasteningType | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull |
| ContactLength-Mating | 0.087 (2.20mm) | 0.087 (2.20mm) | 0.087 (2.20mm) | 0.087 (2.20mm) | 0.087 (2.20mm) |
| ContactLength-Post | - | - | - | - | - |
| OverallContactLength | - | - | - | - | - |
| InsulationHeight | 0.098 (2.50mm) | 0.098 (2.50mm) | 0.098 (2.50mm) | 0.098 (2.50mm) | 0.098 (2.50mm) |