Eaton - Electronics Division SMCJE440CA
Part No.:
SMCJE440CA
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJE440CA.pdf
Description:
TVS DIODE 440VWM 713VC SMC
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order SMCJE440CA on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SMCJE440CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJE440CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJE440CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJE440CA pin diagram, SMCJE440CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series SMCJE SMCJE SMCJE SMCJE SMCJE
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels - - - - -
BidirectionalChannels 1 1 1 1 1
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 440V 440V 440V 440V 440V
Voltage-Breakdown(Min) 492V 492V 492V 492V 492V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 713V 713V 713V 713V 713V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 2.1A 2.1A 2.1A 2.1A 2.1A
Power-PeakPulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)