Eaton - Electronics Division BK/GMC-800MA
Part No.:
BK/GMC-800MA
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
BK/GMC-800MA.pdf
Description:
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order BK/GMC-800MA on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the BK/GMC-800MA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BK/GMC-800MA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BK/GMC-800MA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BK/GMC-5-R BK/GMC-2-R BK/GMC-1-R GMC-2-R BK/GMC-7-R
Part Number BK/GMC-5-R BK/GMC-2-R BK/GMC-1-R GMC-2-R BK/GMC-7-R
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series GMC GMC GMC GMC GMC
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
FuseType Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
CurrentRating(Amps) 800 mA 800 mA 800 mA 800 mA 800 mA
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC - - - - -
ResponseTime Medium Blow Medium Blow Medium Blow Medium Blow Medium Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm
MeltingI²t 35A 35A 35A 35A 35A