Eaton - Electronics Division 15KPE40CA
Part No.:
15KPE40CA
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package:
Axial
Datasheet:
15KPE40CA.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 65.8VC AXIAL
Product details
1. How to order 15KPE40CA on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 15KPE40CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 15KPE40CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 15KPE40CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as 15KPE40CA pin diagram, 15KPE40CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Package/Case Axial Axial Axial Axial Axial
Series 15KPE 15KPE 15KPE 15KPE 15KPE
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels - - - - -
BidirectionalChannels 1 1 1 1 1
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 40V 40V 40V 40V 40V
Voltage-Breakdown(Min) 44.4V 44.4V 44.4V 44.4V 44.4V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 65.8V 65.8V 65.8V 65.8V 65.8V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 229.5A 229.5A 229.5A 229.5A 229.5A
Power-PeakPulse 15000W (15kW) 15000W (15kW) 15000W (15kW) 15000W (15kW) 15000W (15kW)