Eaton - Electronics Division 15KPE150A
Part No.:
15KPE150A
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
Axial
Datasheet:
15KPE150A.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 241.9VC AXIAL
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order 15KPE150A on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 15KPE150A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 15KPE150A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 15KPE150A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 15KPE150A pin diagram, 15KPE150A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Package/Case Axial Axial Axial Axial Axial
Series 15KPE 15KPE 15KPE 15KPE 15KPE
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels 1 1 1 1 1
BidirectionalChannels - - - - -
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 150V 150V 150V 150V 150V
Voltage-Breakdown(Min) 167V 167V 167V 167V 167V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 241.9V 241.9V 241.9V 241.9V 241.9V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 62.4A 62.4A 62.4A 62.4A 62.4A
Power-PeakPulse 15000W (15kW) 15000W (15kW) 15000W (15kW) 15000W (15kW) 15000W (15kW)