MBR5200VPBTR-E1.pdf
| Image |  |
| Series | |||||
| RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky |
| Part Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Capacitance @ Vr, F | - | - | - | - | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - | - | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 200 V | 500 µA @ 200 V | 500 µA @ 200 V | 500 µA @ 200 V | 500 µA @ 200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V | 200 V | 200 V | 200 V | 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | 5A | 5A | 5A | 5A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950 mV @ 5 A | 950 mV @ 5 A | 950 mV @ 5 A | 950 mV @ 5 A | 950 mV @ 5 A |