DMN10H170SFDE-7.pdf
| Image |  |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 100 V | 100 V | 100 V | 100 V | 100 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 2.9A (Ta) | 2.9A (Ta) | 2.9A (Ta) | 2.9A (Ta) | 2.9A (Ta) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 160mOhm @ 5A, 10V | 160mOhm @ 5A, 10V | 160mOhm @ 5A, 10V | 160mOhm @ 5A, 10V | 160mOhm @ 5A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 3V @ 250µA | 3V @ 250µA | 3V @ 250µA | 3V @ 250µA | 3V @ 250µA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 9.7 nC @ 10 V | 9.7 nC @ 10 V | 9.7 nC @ 10 V | 9.7 nC @ 10 V | 9.7 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 1167 pF @ 25 V | 1167 pF @ 25 V | 1167 pF @ 25 V | 1167 pF @ 25 V | 1167 pF @ 25 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 660mW (Ta) | 660mW (Ta) | 660mW (Ta) | 660mW (Ta) | 660mW (Ta) |