AP2132MP-2.5TRG1.pdf
| Image |  |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| OutputConfiguration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| NumberofRegulators | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Max) | 5.5V | 5.5V | 5.5V | 5.5V | 5.5V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 0.6V (2.5V) | 0.6V (2.5V) | 0.6V (2.5V) | 0.6V (2.5V) | 0.6V (2.5V) |
| Voltage-Output(Max) | 3V | 3V | 3V | 3V | 3V |
| VoltageDropout(Max) | 0.45V @ 2A | 0.45V @ 2A | 0.45V @ 2A | 0.45V @ 2A | 0.45V @ 2A |
| Current-Output | 2A | 2A | 2A | 2A | 2A |
| Current-Quiescent(Iq) | 300 µA | 300 µA | 300 µA | 300 µA | 300 µA |
| Current-Supply(Max) | - | - | - | - | - |
| PSRR | 60dB (100Hz ~ 1kHz) | 60dB (100Hz ~ 1kHz) | 60dB (100Hz ~ 1kHz) | 60dB (100Hz ~ 1kHz) | 60dB (100Hz ~ 1kHz) |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |