Daburn Electronics 2617/16-BK-500
Part No.:
2617/16-BK-500
Manufacturer:
Daburn Electronics
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
2617/16-BK-500.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 500'
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order 2617/16-BK-500 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 2617/16-BK-500 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2617/16-BK-500?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Spool Spool Spool Spool Spool
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
CableType Hook-Up Hook-Up Hook-Up Hook-Up Hook-Up
WireGauge 16 AWG 16 AWG 16 AWG 16 AWG 16 AWG
ConductorStrand 55/33 55/33 55/33 55/33 55/33
ConductorMaterial Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Diameter 0.155 (3.94mm) 0.155 (3.94mm) 0.155 (3.94mm) 0.155 (3.94mm) 0.155 (3.94mm)
Jacket(Insulation)Thickness 0.045 (1.14mm) 0.045 (1.14mm) 0.045 (1.14mm) 0.045 (1.14mm) 0.045 (1.14mm)
Length 500.0' (152.4m) 500.0' (152.4m) 500.0' (152.4m) 500.0' (152.4m) 500.0' (152.4m)
Voltage 600V 600V 600V 600V 600V
OperatingTemperature -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C