Daburn Electronics 2616/12-RD-100
Part No.:
2616/12-RD-100
Manufacturer:
Daburn Electronics
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
2616/12-RD-100.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 12AWG RED 100'
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order 2616/12-RD-100 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 2616/12-RD-100 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2616/12-RD-100?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Spool Spool Spool Spool Spool
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
CableType Hook-Up Hook-Up Hook-Up Hook-Up Hook-Up
WireGauge 12 AWG 12 AWG 12 AWG 12 AWG 12 AWG
ConductorStrand 65/30 65/30 65/30 65/30 65/30
ConductorMaterial Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Diameter 0.156 (3.96mm) 0.156 (3.96mm) 0.156 (3.96mm) 0.156 (3.96mm) 0.156 (3.96mm)
Jacket(Insulation)Thickness 0.031 (0.80mm) 0.031 (0.80mm) 0.031 (0.80mm) 0.031 (0.80mm) 0.031 (0.80mm)
Length 100.0' (30.5m) 100.0' (30.5m) 100.0' (30.5m) 100.0' (30.5m) 100.0' (30.5m)
Voltage 600V 600V 600V 600V 600V
OperatingTemperature -40°C ~ 200°C -40°C ~ 200°C -40°C ~ 200°C -40°C ~ 200°C -40°C ~ 200°C