Daburn Electronics 2200/16VI-1000
Part No.:
2200/16VI-1000
Manufacturer:
Daburn Electronics
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
2200/16VI-1000.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG VIOLET 1000'
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order 2200/16VI-1000 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 2200/16VI-1000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2200/16VI-1000?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Spool Spool Spool Spool Spool
ProductStatus Active Active Active Active Active
CableType Hook-Up Hook-Up Hook-Up Hook-Up Hook-Up
WireGauge 16 AWG 16 AWG 16 AWG 16 AWG 16 AWG
ConductorStrand 19/29 19/29 19/29 19/29 19/29
ConductorMaterial Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Diameter 0.078 (1.98mm) 0.078 (1.98mm) 0.078 (1.98mm) 0.078 (1.98mm) 0.078 (1.98mm)
Jacket(Insulation)Thickness 0.010 (0.25mm) 0.010 (0.25mm) 0.010 (0.25mm) 0.010 (0.25mm) 0.010 (0.25mm)
Length 1000.0' (304.8m) 1000.0' (304.8m) 1000.0' (304.8m) 1000.0' (304.8m) 1000.0' (304.8m)
Voltage 150V 150V 150V 150V 150V
OperatingTemperature 80°C 80°C 80°C 80°C 80°C