CIT Relay and Switch DHU301NBSG24A
Part No.:
DHU301NBSG24A
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
DHU301NBSG24A.pdf
Description:
16AMP UL APPROVED, IP67 ANTI-VAN
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order DHU301NBSG24A on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the DHU301NBSG24A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DHU301NBSG24A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DHU301NBSG24A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series DHU DHU DHU DHU DHU
ProductStatus Active Active Active Active Active
Circuit SPDT SPDT SPDT SPDT SPDT
SwitchFunction On-Mom On-Mom On-Mom On-Mom On-Mom
CurrentRating(Amps) 16A (AC) 16A (AC) 16A (AC) 16A (AC) 16A (AC)
VoltageRating-AC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
VoltageRating-DC - - - - -
ActuatorMarking No Marking No Marking No Marking No Marking No Marking
Color-Actuator/Cap Silver Silver Silver Silver Silver
IlluminationTypeColor LED, Green LED, Green LED, Green LED, Green LED, Green
IlluminationVoltage(Nominal) 24 VDC 24 VDC 24 VDC 24 VDC 24 VDC
Features - - - - -
PanelCutoutDimensions Circular - 30.00mm Dia Circular - 30.00mm Dia Circular - 30.00mm Dia Circular - 30.00mm Dia Circular - 30.00mm Dia