Bourns Inc. SRP1040VA-5R6M
Part No.:
SRP1040VA-5R6M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRP1040VA-5R6M.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 12A 17.5MOHM SMD
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order SRP1040VA-5R6M on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SRP1040VA-5R6M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRP1040VA-5R6M?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Series SRP1040VA SRP1040VA SRP1040VA SRP1040VA SRP1040VA
ProductStatus Active Active Active Active Active
Material-Core Metal Metal Metal Metal Metal
Inductance 5.6 µH 5.6 µH 5.6 µH 5.6 µH 5.6 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
CurrentRating(Amps) 12 A 12 A 12 A 12 A 12 A
Current-Saturation(Isat) 13A 13A 13A 13A 13A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DCResistance(DCR) 17.5mOhm Max 17.5mOhm Max 17.5mOhm Max 17.5mOhm Max 17.5mOhm Max
Q@Freq 15 @ 100kHz 15 @ 100kHz 15 @ 100kHz 15 @ 100kHz 15 @ 100kHz
Frequency-SelfResonant 14MHz 14MHz 14MHz 14MHz 14MHz
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
OperatingTemperature -55°C ~ 180°C -55°C ~ 180°C -55°C ~ 180°C -55°C ~ 180°C -55°C ~ 180°C
InductanceFrequency-Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz