Bourns Inc. SMBJ6.5A-Q
Part No.:
SMBJ6.5A-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
SMBJ6.5A-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AA
Product details
1. How to order SMBJ6.5A-Q on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SMBJ6.5A-Q price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ6.5A-Q?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ6.5A-Q.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ6.5A-Q pin diagram, SMBJ6.5A-Q datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels 1 1 1 1 1
BidirectionalChannels - - - - -
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 6.5V 6.5V 6.5V 6.5V 6.5V
Voltage-Breakdown(Min) 7.22V 7.22V 7.22V 7.22V 7.22V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 11.2V 11.2V 11.2V 11.2V 11.2V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 53.6A 53.6A 53.6A 53.6A 53.6A
Power-PeakPulse 600W 600W 600W 600W 600W