Bourns Inc. SMA6J18A-Q
Part No.:
SMA6J18A-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMA6J18A-Q.pdf
Description:
TVS DIODE
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order SMA6J18A-Q on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SMA6J18A-Q price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMA6J18A-Q?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA6J18A-Q.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMA6J18A-Q pin diagram, SMA6J18A-Q datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels 1 1 1 1 1
BidirectionalChannels - - - - -
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Breakdown(Min) 20V 20V 20V 20V 20V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 29.2V 29.2V 29.2V 29.2V 29.2V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 20.6A 20.6A 20.6A 20.6A 20.6A
Power-PeakPulse 600W 600W 600W 600W 600W