CD1408-F1200.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CD1408-F1200.
| Image |  |
| Manufacturer | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. |
| Series | |||||
| RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Standard | Standard | Standard | Standard | Standard |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Capacitance @ Vr, F | 15pF @ 4V, 1MHz | 15pF @ 4V, 1MHz | 15pF @ 4V, 1MHz | 15pF @ 4V, 1MHz | 15pF @ 4V, 1MHz |
| Reverse Recovery Time (trr) | 300 ns | 300 ns | 300 ns | 300 ns | 300 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 200 V | 5 µA @ 200 V | 5 µA @ 200 V | 5 µA @ 200 V | 5 µA @ 200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V | 200 V | 200 V | 200 V | 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | 1A | 1A | 1A | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 1 A | 1.3 V @ 1 A | 1.3 V @ 1 A | 1.3 V @ 1 A | 1.3 V @ 1 A |