Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8511ETA31+
Part No.:
MAX8511ETA31+
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX8511ETA31+.pdf
Description:
IC
Product details
1. How to order MAX8511ETA31+ on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MAX8511ETA31+ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX8511ETA31+?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MAX8511ETA31+.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series - - - - -
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage-Output(Min/Fixed) 3.1V 3.1V 3.1V 3.1V 3.1V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.12V @ 120mA 0.12V @ 120mA 0.12V @ 120mA 0.12V @ 120mA 0.12V @ 120mA
Current-Output 120mA 120mA 120mA 120mA 120mA
Current-Quiescent(Iq) 500 µA 500 µA 500 µA 500 µA 500 µA
Current-Supply(Max) - - - - -
PSRR 72dB ~ 46dB (1kHz ~ 100kHz) 72dB ~ 46dB (1kHz ~ 100kHz) 72dB ~ 46dB (1kHz ~ 100kHz) 72dB ~ 46dB (1kHz ~ 100kHz) 72dB ~ 46dB (1kHz ~ 100kHz)