LT1584CT-3.3#PBF.pdf
| Image |  |
| Package/Case | TO-220-3 | TO-220-3 | TO-220-3 | TO-220-3 | TO-220-3 |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| OutputConfiguration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| OutputType | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| NumberofRegulators | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Max) | 7V | 7V | 7V | 7V | 7V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| VoltageDropout(Max) | 1.4V @ 7A | 1.4V @ 7A | 1.4V @ 7A | 1.4V @ 7A | 1.4V @ 7A |
| Current-Output | 7A | 7A | 7A | 7A | 7A |
| Current-Quiescent(Iq) | - | - | - | - | - |
| Current-Supply(Max) | - | - | - | - | - |
| PSRR | - | - | - | - | - |
| ControlFeatures | - | - | - | - | - |
| OperatingTemperature | 0°C ~ 125°C | 0°C ~ 125°C | 0°C ~ 125°C | 0°C ~ 125°C | 0°C ~ 125°C |