Amphenol Sine Systems Corp ATM13-12PC-BM03
Part No.:
ATM13-12PC-BM03
Manufacturer:
Amphenol Sine Systems Corp
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
ATM13-12PC-BM03.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 12POS
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order ATM13-12PC-BM03 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the ATM13-12PC-BM03 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ATM13-12PC-BM03?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series BoardLock™ ATM BoardLock™ ATM BoardLock™ ATM BoardLock™ ATM BoardLock™ ATM
ProductStatus Active Active Active Active Active
ConnectorType Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle
ContactType Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
Pitch-Mating - - - - -
NumberofPositions 12 12 12 12 12
NumberofRows 2 2 2 2 2
RowSpacing-Mating - - - - -
NumberofPositionsLoaded All All All All All
Shrouding Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FasteningType Latch Holder Latch Holder Latch Holder Latch Holder Latch Holder
ContactLength-Mating - - - - -
ContactLength-Post 0.120 (3.05mm) 0.120 (3.05mm) 0.120 (3.05mm) 0.120 (3.05mm) 0.120 (3.05mm)
OverallContactLength - - - - -
InsulationHeight 1.303 (33.10mm) 1.303 (33.10mm) 1.303 (33.10mm) 1.303 (33.10mm) 1.303 (33.10mm)