Amphenol Sine Systems Corp AT13-12PD-BM16
Part No.:
AT13-12PD-BM16
Manufacturer:
Amphenol Sine Systems Corp
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
AT13-12PD-BM16.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 12POS
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order AT13-12PD-BM16 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the AT13-12PD-BM16 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AT13-12PD-BM16?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AT13-12PA-BM16 AT13-12PB-BM16 AT15-12PA-BM16 AT13-12PD-BM16 AT15-12PD-BM16
Part Number AT13-12PA-BM16 AT13-12PB-BM16 AT15-12PA-BM16 AT13-12PD-BM16 AT15-12PD-BM16
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series AT Series™ AT Series™ AT Series™ AT Series™ AT Series™
ProductStatus Active Active Active Active Active
ConnectorType Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle
ContactType Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
Pitch-Mating - - - - -
NumberofPositions 12 12 12 12 12
NumberofRows 2 2 2 2 2
RowSpacing-Mating 0.250 (6.35mm) 0.250 (6.35mm) 0.250 (6.35mm) 0.250 (6.35mm) 0.250 (6.35mm)
NumberofPositionsLoaded All All All All All
Shrouding Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FasteningType Latch Holder Latch Holder Latch Holder Latch Holder Latch Holder
ContactLength-Mating - - - - -
ContactLength-Post 0.122 (3.10mm) 0.122 (3.10mm) 0.122 (3.10mm) 0.122 (3.10mm) 0.122 (3.10mm)
OverallContactLength - - - - -
InsulationHeight 1.390 (35.30mm) 1.390 (35.30mm) 1.390 (35.30mm) 1.390 (35.30mm) 1.390 (35.30mm)