Amphenol SSI Technologies P51-300-S-M-D-5V-000-000
Part No.:
P51-300-S-M-D-5V-000-000
Manufacturer:
Amphenol SSI Technologies
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
P51-300-S-M-D-5V-000-000.pdf
Description:
SENSOR 300PSIS M10 5V
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order P51-300-S-M-D-5V-000-000 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the P51-300-S-M-D-5V-000-000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of P51-300-S-M-D-5V-000-000?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Package/Case
Packaging Box Box Box Box Box
Series MediaSensor™ MediaSensor™ MediaSensor™ MediaSensor™ MediaSensor™
ProductStatus Active Active Active Active Active
PressureType Sealed Gauge Sealed Gauge Sealed Gauge Sealed Gauge Sealed Gauge
OutputType Analog Voltage Analog Voltage Analog Voltage Analog Voltage Analog Voltage
Output 1 V ~ 5 V 1 V ~ 5 V 1 V ~ 5 V 1 V ~ 5 V 1 V ~ 5 V
Accuracy ±0.5% ±0.5% ±0.5% ±0.5% ±0.5%
Voltage-Supply 8V ~ 30V 8V ~ 30V 8V ~ 30V 8V ~ 30V 8V ~ 30V
PortSize Male - M10 x 1.0 Male - M10 x 1.0 Male - M10 x 1.0 Male - M10 x 1.0 Male - M10 x 1.0
PortStyle Threaded Threaded Threaded Threaded Threaded
TerminationStyle Deutsch, 3 Pin Deutsch, 3 Pin Deutsch, 3 Pin Deutsch, 3 Pin Deutsch, 3 Pin
MaximumPressure - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C