Amphenol ICC (FCI) 75970-1AK-12LF
Part No.:
75970-1AK-12LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
75970-1AK-12LF.pdf
Description:
CONN HDR 12POS 0.100 STACK T/H
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order 75970-1AK-12LF on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 75970-1AK-12LF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 75970-1AK-12LF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Bag Bag Bag Bag Bag
ProductStatus Active Active Active Active Active
NumberofPositions 12 12 12 12 12
Pitch 0.100 (2.54mm) 0.100 (2.54mm) 0.100 (2.54mm) 0.100 (2.54mm) 0.100 (2.54mm)
NumberofRows 1 1 1 1 1
RowSpacing - - - - -
Length-OverallPin 1.102 (28.000mm) 1.102 (28.000mm) 1.102 (28.000mm) 1.102 (28.000mm) 1.102 (28.000mm)
Length-Post(Mating) 0.433 (11.000mm) 0.433 (11.000mm) 0.433 (11.000mm) 0.433 (11.000mm) 0.433 (11.000mm)
Length-StackHeight 0.236 (6.000mm) 0.236 (6.000mm) 0.236 (6.000mm) 0.236 (6.000mm) 0.236 (6.000mm)
Length-Tail 0.433 (11.000mm) 0.433 (11.000mm) 0.433 (11.000mm) 0.433 (11.000mm) 0.433 (11.000mm)