Amphenol ICC (FCI) 59362-T2410U036LF
Part No.:
59362-T2410U036LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
59362-T2410U036LF.pdf
Description:
CONN HDR 20POS 0.079 STACK TH
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order 59362-T2410U036LF on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 59362-T2410U036LF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 59362-T2410U036LF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series Minitek® 2.00mm Minitek® 2.00mm Minitek® 2.00mm Minitek® 2.00mm Minitek® 2.00mm
ProductStatus Active Active Active Active Active
NumberofPositions 20 20 20 20 20
Pitch 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm)
NumberofRows 2 2 2 2 2
RowSpacing 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm)
Length-OverallPin 0.378 (9.600mm) 0.378 (9.600mm) 0.378 (9.600mm) 0.378 (9.600mm) 0.378 (9.600mm)
Length-Post(Mating) 0.157 (4.000mm) 0.157 (4.000mm) 0.157 (4.000mm) 0.157 (4.000mm) 0.157 (4.000mm)
Length-StackHeight 0.142 (3.600mm) 0.142 (3.600mm) 0.142 (3.600mm) 0.142 (3.600mm) 0.142 (3.600mm)
Length-Tail 0.079 (2.000mm) 0.079 (2.000mm) 0.079 (2.000mm) 0.079 (2.000mm) 0.079 (2.000mm)