Amphenol Aerospace Operations 2M805-001-16M12-26PA
Part No.:
2M805-001-16M12-26PA
Manufacturer:
Amphenol Aerospace Operations
Category:
Circular Connectors
Package:
Datasheet:
2M805-001-16M12-26PA.pdf
Description:
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order 2M805-001-16M12-26PA on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 2M805-001-16M12-26PA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2M805-001-16M12-26PA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 2M 2M 2M 2M 2M
Product Status Active Active Active Active Active
Connector Type Plug, Male Pins Plug, Male Pins Plug, Male Pins Plug, Male Pins Plug, Male Pins
Number of Positions 26 26 26 26 26
Shell Size - Insert 12-26 12-26 12-26 12-26 12-26
Shell Size MIL - - - - -
Mounting Feature - - - - -
Termination,Fastening Crimp Crimp Crimp Crimp Crimp
Item22 Threaded Threaded Threaded Threaded Threaded
Item23 A A A A A
Item24 Metal Metal Metal Metal Metal
Item25 Aluminum Alloy Aluminum Alloy Aluminum Alloy Aluminum Alloy Aluminum Alloy
Item27 Gold Gold Gold Gold Gold
Item28 Silver Silver Silver Silver Silver
Item30 - - - - -
Item32 Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
Item33 5A 5A 5A 5A 5A
Item34 - - - - -
Item35 0.585 (14.86mm) 0.585 (14.86mm) 0.585 (14.86mm) 0.585 (14.86mm) 0.585 (14.86mm)