AOB27S60L.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AOB27S60L.
| Image |  |
| Series | aMOS™ | aMOS™ | aMOS™ | aMOS™ | aMOS™ |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 600 V | 600 V | 600 V | 600 V | 600 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 27A (Tc) | 27A (Tc) | 27A (Tc) | 27A (Tc) | 27A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 10V | 10V | 10V | 10V | 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 160mOhm @ 13.5A, 10V | 160mOhm @ 13.5A, 10V | 160mOhm @ 13.5A, 10V | 160mOhm @ 13.5A, 10V | 160mOhm @ 13.5A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 26 nC @ 10 V | 26 nC @ 10 V | 26 nC @ 10 V | 26 nC @ 10 V | 26 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±30V | ±30V | ±30V | ±30V | ±30V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 1294 pF @ 100 V | 1294 pF @ 100 V | 1294 pF @ 100 V | 1294 pF @ 100 V | 1294 pF @ 100 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 357W (Tc) | 357W (Tc) | 357W (Tc) | 357W (Tc) | 357W (Tc) |