Alliance Memory, Inc. AS6C62256-55PIN
Part No.:
AS6C62256-55PIN
Manufacturer:
Alliance Memory, Inc.
Category:
Memory
Package:
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
AS6C62256-55PIN.pdf
Description:
256K LOW POWER 32K X 8 2.7-5.5V
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order AS6C62256-55PIN on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the AS6C62256-55PIN price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AS6C62256-55PIN?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
MemoryType Volatile Volatile Volatile Volatile Volatile
MemoryFormat SRAM SRAM SRAM SRAM SRAM
MemorySize 256Kb (32K x 8) 256Kb (32K x 8) 256Kb (32K x 8) 256Kb (32K x 8) 256Kb (32K x 8)
MemoryInterface Parallel Parallel Parallel Parallel Parallel
ClockFrequency - - - - -
WriteCycleTime-WordPage 55ns 55ns 55ns 55ns 55ns
AccessTime 55 ns 55 ns 55 ns 55 ns 55 ns
Voltage-Supply 2.7V ~ 5.5V 2.7V ~ 5.5V 2.7V ~ 5.5V 2.7V ~ 5.5V 2.7V ~ 5.5V