APEM Inc. 8632AB6X718UL
Part No.:
8632AB6X718UL
Manufacturer:
APEM Inc.
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
8632AB6X718UL.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order 8632AB6X718UL on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 8632AB6X718UL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 8632AB6X718UL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 8632AB6X718UL.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 8632AB 8646A 8642A 8636A 8632A
Part Number 8632AB 8646A 8642A 8636A 8632A
Manufacturer APEM Inc. APEM Inc. APEM Inc. APEM Inc. APEM Inc.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 8000 8000 8000 8000 8000
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Standard Standard Standard Standard Standard
Circuit SPDT SPDT SPDT SPDT SPDT
SwitchFunction On-Mom On-Mom On-Mom On-Mom On-Mom
CurrentRating(Amps) 6A (AC), 4A (DC) 6A (AC), 4A (DC) 6A (AC), 4A (DC) 6A (AC), 4A (DC) 6A (AC), 4A (DC)
VoltageRating-AC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
VoltageRating-DC 30 V 30 V 30 V 30 V 30 V
ActuatorType Plunger for Cap Plunger for Cap Plunger for Cap Plunger for Cap Plunger for Cap
ActuatorMarking No Marking No Marking No Marking No Marking No Marking
Color-Actuator/Cap Silver Silver Silver Silver Silver
IlluminationTypeColor - - - - -
IlluminationVoltage(Nominal) - - - - -
TerminationStyle Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug
IngressProtection - - - - -
PanelCutoutDimensions Circular - 12.50mm Dia Circular - 12.50mm Dia Circular - 12.50mm Dia Circular - 12.50mm Dia Circular - 12.50mm Dia