961103-6804-AR.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | 3M | 3M | 3M | 3M | 3M |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | 961 | 961 | 961 | 961 | 961 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| ConnectorType | Header | Header | Header | Header | Header |
| ContactType | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin |
| Pitch-Mating | 0.100 (2.54mm) | 0.100 (2.54mm) | 0.100 (2.54mm) | 0.100 (2.54mm) | 0.100 (2.54mm) |
| NumberofPositions | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| NumberofRows | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| RowSpacing-Mating | - | - | - | - | - |
| NumberofPositionsLoaded | All | All | All | All | All |
| Style | Board to Board | Board to Board | Board to Board | Board to Board | Board to Board |
| Shrouding | Unshrouded | Unshrouded | Unshrouded | Unshrouded | Unshrouded |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Termination | Solder | Solder | Solder | Solder | Solder |
| FasteningType | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull |
| ContactLength-Mating | 0.268 (6.80mm) | 0.268 (6.80mm) | 0.268 (6.80mm) | 0.268 (6.80mm) | 0.268 (6.80mm) |
| ContactLength-Post | 0.130 (3.30mm) | 0.130 (3.30mm) | 0.130 (3.30mm) | 0.130 (3.30mm) | 0.130 (3.30mm) |
| OverallContactLength | 0.496 (12.60mm) | 0.496 (12.60mm) | 0.496 (12.60mm) | 0.496 (12.60mm) | 0.496 (12.60mm) |
| InsulationHeight | 0.098 (2.50mm) | 0.098 (2.50mm) | 0.098 (2.50mm) | 0.098 (2.50mm) | 0.098 (2.50mm) |